Włochy: księża oddadzą część pensji

Włoscy księża przeznaczą część swoich zarobków na utworzenie funduszu socjalnego wspierającego zatrudnienie wśród młodych ludzi. Będzie to jeden z darów włoskiego Kościoła w ramach Roku Miłosierdzia. Poinformował o tym abp Giancarlo Bregantini na marginesie zakończonego w Rzymie zebrania Rady Stałej episkopatu.

Hierarcha, będący w episkopacie przewodniczącym komisji ds. problemów społecznych i pracy, i zarazem od lat zaangażowany we wspieranie młodzieży zagrożonej wpływami mafii, podkreślił, że to kapłańskie wyrzeczenie stanie się znakiem jubileuszowym przynoszącym nadzieję młodym ludziom bez szans na zatrudnienie. Szczegóły inicjatywy są jeszcze opracowywane. Na razie wiadomo jedynie, że  w ciągu całego Roku Jubileuszowego włoscy księża będą odprowadzać jakiś procent swej pensji na rzecz funduszu miłosierdzia.

„To może być znak Roku Świętego; od inicjatywy teologicznej przeszliśmy do konkretnego finansowego projektu, mającego cel społeczny” - podkreślił abp Bregantini. Zauważył, że to, co wydaje się mieć ściśle liturgiczny charakter, można zamienić w konkretne działania. „A o to prosi przecież Papież Franciszek” – dodał włoski hierarcha.

bz/ rv